O nas

Gminna Biblioteka w Belsku Dużym zwana dalej biblioteką została utworzona na mocy Uchwały Rady Gminy (Nr. XXXIII/190/2006 r.).

Działa w formie samorządowej instytucji kultury pod nazwą: Gminna Biblioteka Publiczna w Belsku Dużym i jest jednostką organizacyjną Gminy Belsk Duży. Siedziba biblioteki mieści się w Belsku Dużym przy ul. J. Kozietulskiego 4. Siedziba Filii Bibliotecznej mieści się w budynku Szkoły Podstawowej w Lewiczynie 94. Terenem działania biblioteki jest obszar Gminy Belsk Duży. Organizatorem biblioteki jest Gmina Belsk Duży. Działalność biblioteki finansowana jest z dotacji udzielanej corocznie z budżetu Gminy. Ponadto biblioteka otrzymuje dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowości wydawniczych.

Zadania biblioteki:

1. Biblioteka służy zaspakajaniu i rozwijaniu czytelniczych potrzeb społeczeństwa oraz upowszechnianiu wiedzy i rozwoju kultury.

2.   Do szczegółowego zakresu biblioteki i jej filii należy:

• ​Gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu.
  • Udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczeń do domu.
  • Organizowanie czytelnictwa i udostępnianie materiałów bibliotecznych ludziom niepełnosprawnym.
  • Prowadzenie działalności informacyjno - bibliograficznej.
  • Popularyzacja książki i czytelnictwa.
  • Współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami upowszechniania kultury
  • Doskonalenie form metod pracy bibliotecznej.​

3.  Biblioteka podejmuje różnorodne działania w zakresie upowszechniania kultury, wynikających z potrzeb zainteresowań lokalnego społeczeństwa.

4.   Nadzór nad biblioteką sprawuje organizator.

Księgozbiór i czytelnicy w 2023 r.

Księgozbiór ogółem -  33.083 wol.

Czytelnicy  -  670

Liczba odwiedzin w bibliotece – 11.017

Liczba wejść na stronę internetową biblioteki - 3.938

W przeliczeniu na 100 mieszkańców:

Wypożyczenia książek na zewnątrz – 13.693 wol.

Liczba wypożyczeń i udostępnień na miejscu – 303,15 wol.

Liczba woluminów - 508,70 wol.

Liczba czytelników – 10,76%

Zakup nowości wydawniczych - 16,13 wol.